Viis tähelepanekut | Statistiline kurioosum, võtmelülide vigastused ja mullu võrkpallist eemal olnud üllataja

03.11.20
Cris Karlis Lepp; Taavet Leppik; TalTech – Riia; Kristo Karp; Silver Maar ja Pärnu VK. | Fotod: Karl Rinaldo, Riina Vals/SK Duo, TalTech Volleyball, Pärnu VK.

Credit24 Meistriliigas jäi seljataha hooaja kuues mängunädal, kus viiest mängust neljas olid võidukad Eesti klubid.

Balti liiga liidrina kindlustas positsiooni Saaremaa Võrkpalliklubi, kes alistas nädala keskses kohtumises Tartu Bigbanki 3:1. Ent nädalavahetus pakkus nii mõndagi huvitavat ka muudes mängudes.

1) Libero – pealtnäha väike, aga tähtsuselt nii suur! Paar viimast nädalat tuletasid meile meelde, kui oluline on teist värvi särgiga mehe roll meeskonnas. Kui karikavõistluste veerandfinaalis pidi Pärnu mängima Tallinna Selveriga otsustavat mängu kaitseväkke siirdunud Eesti koondislase Silver Maarita, ei suutnudki Avo Keele hoolealused servi kätte saada ja langesid konkurentsist. Muide, lisaks spordiroodus aega teenivale Maarile on hetkel kaitseväes veel üks Pärnu libero, 19-aastane Eesti noortekoondise põhimees Allar Keskülla, ent tema naudib sõduripõlve 11 kuud ja pole seetõttu tänavu meeskonda isegi registreeritud.

Kaitseväelane Silver Maar koos lojaalsete meeskonnkaaslastega pärast võitu. | Foto: Pärnu VK

Sarnast vaatepilti võis näha ka möödunud laupäeval, kui TalTech, kelle koosseis on sarnaselt Pärnule mõnest konkurendist oluliselt õhem, pidi Riia Tehnikaülikooli vastu toime tulema hüppeliigesevigastusega kimpus oleva Cris Karlis Lepata. Janis Sirelpuu proovis nii üht- kui ka teistpidi, aga servi kätte ei saadudki ja 0:3 kaotus oli tõsiasi. Vastuvõtul jäi enim hätta endine tempo- ja nüüdne nurgaründaja Mihkel Tanila, Riia poolel säras aga ukrainlasest sidemängija Vitali Šitkov, kes lõi koguni 6 ässa. TalTechis hoitakse pöidlad pihus, et Lepa vigastus ei kujuneks väga tõsiseks, sest võitluses koha eest play-off’is on saarlane asendamatu lüli, kes hoiab nii vastuvõtul kui ka kaitsemängus meeskonna mängu kontrolli all.

2) TalTechi ja Riia Tehnikaülikooli mäng pakkus ka ühe harvanähtava statistilise kogumi. Nimelt ei suutnud nurgaründajad Tamur Viidalepp ja Mihkel Tanila ega ka diagonaalründaja Valentin Kordas tuua avageimis ühtegi punkti. Kas taolist asja on siinmail kõrgliiga tasemel üldse juhtunud viimasel kümnendil? Teatavasti on just nurgaründajad ja diagonaalründaja need, kes saavad mängudes enim tõsteid ja toovad seetõttu ka enim punkte.

TalTech – Riia Tehnikaülikool. | Foto: TalTech Volleyball

Olgugi et TalTech kaotas avavaatuse kindlalt, mängiti geimis kokku ikkagi 38 pallivahetust. TalTechile tõi tolles geimis 6 punkti (+6) temporündaja Jörgen Vanamõisa, ühe punkti lisasid sidemängija Aleksander Eerma ja temporündaja Sten Perillus. Viidalepa, Tanila ja Kordase saldoks kujunes aga 14 rünnakut ja 0 punkti. Lisa ei tulnud triolt ka servil ega blokis.

3) Kes on Kristo Karp? Pühapäevane Tartu Bigbanki ja Saaremaa Võrkpalliklubi vaheline mäng pakkus omajagu üllatusi, alustades plakatiga kohale saabunud Urmas Talist ja lõpetades Tartu poolel vahetusest väljakule tulnud Kristo Karbiga. Kui kõik teised Saaremaa ja Tartu mängijad on siinsetele võrkpallisõpradele hästi teada-tuntud, siis Siim Päidi asemel väljakule vahetatud Karbi nime kuuldes võis nii mõnelgi jääda “karp lahti”. Pole ka ime, sest näiteks eelmisel hooajal ei mänginud Karp üldse võrkpalli.

Kristo Karp rünnakul. | Foto: Riina Vals/SK Duo

Teeme siis meistriliiga tasandil uue mängijaga lühidalt tutvust. Karp on 23-aastane ja 192-sentimeetrine temporündaja, kes saanud võrkpallialase alghariduse Tallinnas Jaan Prassi käe all ja mänginud varasemalt esiliigas Bigbanki farmklubis Eesti Maaülikoolis. Sügisel, mil Alex Saaremaa sai vigastada, kutsus peatreener Alar Rikberg Karbi Bigbanki treeningutele, et mängijatenappusega seotud probleemi leevendada. Suurklubi Saaremaa vastu pääses Karp esmakordselt Credit24 Meistriliigas pikemaks ajaks väljakule ja realiseeris 7 tõstest 5. Pole paha, nagu öelnuks Villu Reiljan 2008. aasta Õllesummeril, kui näinuks Karpi seal taoliseid numbreid esitlemas.

4) Hooaja esimest tõsisemat mängu ajal tekkinud vigastust nähti liigas samuti nädalavahetusel, kui Jelgava Biolarsi diagonaalründaja Karlis Pauls Levinskis mängus Tallinna Selveriga teises geimis pärast rünnakut õnnetult maandus ja põlve välja väänas. Vaatepilt, mis saalis olijatele ja ülekande jälgijatele avanes, oli kole. 25-aastane Levinskis väänles põrandal mõnda aega, enne kui meeskonnakaaslased teda rahustama asusid.

Karlis Pauls Levinksis. | Foto: Karl Rinaldo/Võrkpall24

Selgus, et Levinskisel polnud kunagi varem põlvevigastust olnud, seega tekkis tal uues olukorras ilmselt eelkõige šokk. Kuigi lätlane viidi kiirabiga EMO-sse, sõitis ta mõned tunnid hiljem meeskonnaga ikkagi tagasi koju. Tänahommikuse seisuga pole veel selge, kui tõsine vigastus Levinskist tabas, ent kui uuringute tulemused saabuvad, anname sellest oma lugejatele teada.

5) Pärnu Võrkpalliklubi üks teenekamaid ja olulisemaid lülisid, Häädemeestelt pärit Taavet Leppik on olnud viimastel nädalatel iseenda hall vari. Kui esmapilgul tundus, et mäng lihtsalt ei õnnestunud viimatistes kohtumistes Selveri ja Jelgava vastu, siis pühapäeval, mil nurgaründaja jäi Riia vastu sootuks mänguajata, selgus, et tegelikult on Leppiku kehvade esituste taga olnud põlvevalu. Läti tipu vastu aitas asendusmees Tony Tammiksaar pärnakad küll võidule, ent pikas plaanis vajab Pärnu suurepärase üldmänguga Leppikut kui õhku. Jääme lootma, et tervisemure taandub ja kogu elu Pärnus mänginud mees saab peagi taas platsil tegutsemist nautida.

Taavet Leppik. | Foto: SK Duo