SUUR EELVAADE | Üks hiidlane vs. kogu Saaremaa. Eeldused mulluse karikafinaali kordusetenduseks on loodud!

16.10.20
Bigbank Tartu. Foto: Gertrud Alatare/volley.ee

Credit24 Meistriliigas peetakse sel nädalal viis mängu, millest esimene ja paljude jaoks ka oodatuim leiab aset juba täna, reede õhtul kell 19.00, kui Saaremaa Võrkpalliklubi võõrustab Kuressaares Tartu Bigbanki. Kumbki meeskond pole tänavu veel kaotusekibedust tundnud. Teie ees on Võrkpall24 nädala eelvaade.

Heidame kohe alustuseks kuhjaga õli tulle. Saaremaa on võitnud Balti liigas eelmistel aastatel kolm viimast omavahelist mängu, ent keegi ei mäleta neid mänge enam. Küll aga on kõigil meeles, kuidas eelmise aasta detsembris tuli Tartu Saku suurhallis peetud karikafinaalis Saaremaa vastu välja 0:2 kaotusseisust ja võttis 3:2 võidu. Selle mängu kaotusvalu pole saarlastel tänaseni kadunud. Samas oli juhtunul ka positiivne efekt: karikafinaali kaotuse järel vallandas Saaremaa peatreener Urmas Tali ja tõi asemele kreeklase Ioannis Kalmazidise, kes on meeskonna märgatavalt paremini mängima pannud.

Mitu Tartu mängijat on teeninud leiba Saaremaa klubis? Mitte ükski! Aga mitu Saaremaa mängijat on teeninud leiba Bigbankis? Kolm! Rauno Tamme mängis seal kiviajal (2009-11), Markus Uuskari uusajal (2015-18) ja Hindrek Pulk puhta lähiajal (2018-19).

Kes on täna favoriit? Saaremaa. Uue hooaja avakuu on näidanud, et Saaremaa võib küll teatud hetkedel mängida kehvasti ja kaotada geimi, ent mänguvõitu on neilt oktoobris tõesti keeruline võtta. Uued leegionärid on tõestanud oma taset ning kohalikud mehed eesotsas kogenud Pulga ja Puparti ning liberote Alari Saare ja Johan Vahteriga pole samuti hätta jäänud. Lust on olnud saarlaste mängu vaadata.

Aga kas Tartu on kehv? Kehv ei ole, aga hea veel ka ei ole. Lahe on olnud vaadata, kuidas meeskonna värske peatreener Alar Rikberg võrkpalliringkondades kõrges hinnas nii mängijate kui ka inimestena püsivaid sidemängijaid Kert Toobalit ja Ronald Järve on sisse-välja vahetanud, ent meeskonna üldmängus on puudujääke omajagu. Välismaalt naasnud Siim Põlluäär pole veel parimas vormis, Albert Hurt tuli hiljuti välja tervisehädast ja Alex Saaremaa tohterdab jätkuvalt totras olukorras katki läinud väikest sõrme. Erinevalt Saaremaast pole Tartul aga vahetusest võtta põhikoosseisuga samal tasemel mehi. Hooaega on tartlased alustanud aga kolme 3:2 võiduga, mis viitab, et ka väikese koosseisuga suudetakse pikki mänge edukalt lõpuni viia.

Saaremaa tänane võit tüüriks nad turniiritabelis veelgi kaugemale kodustest konkurentidest ja Hannes Sepp võiks vaikselt teha esimesed kõned seoses kevadel toimuva finaalturniiri korraldamisega, Tartu edu tooks aga liigasse vajalikku põnevust oluliselt juurde. Ent mis esmatähtis: tasavägist mängu tahaks näha.

Saaremaa VK võimalik algkoosseis: sidemängija Alexander Tusch, nurgaründajad Keith Pupart ja Evandro Dias Da Souza, diagonaalründaja Hindrek Pulk, temporündajad Wennder Lopes ja Sauli Sinkkonen ning liberod Alari Saar ja Johan Vahter.

Tartu Bigbanki võimalik algkoosseis: sidemängija Kert Toobal, nurgaründajad Märt Tammearu ja Stefan Kaibald, diagonaalründaja Siim Põlluäär, temporündajad Kevin Soo ja Siim Päid ning libero Rait Rikberg.


Stefan Kaibald ja Saaremaa. | Fotod: Tartu Bigbank, Google Maps

Üks hiidlane vs. kogu Saaremaa

Tema nimi on Stefan Kaibald. Ta on nurgaründaja ja ta on pärit Hiiumaalt. Kärdlast. Ise ütleb, et Hiiumaa kohta on linnapoiss, sest esialgu elas perega korteris, hiljem oma majas. Põllutööd kui sellist pole aga teinud. Ja ega polnukski väga aega olnud, sest varajasest east hakkas isa Ülari ja onu Aigori eeskujul meeldima võrkpallimäng, mis erinevalt jalgpallist ja korvpallist tuli ka täitsa hästi välja.

Naabritest saarlastest ohtlikus kauguses elas Kaibald nii kaua kuni tuli kutse Audentese spordigümnaasiumisse. Kaks esimest aastat tegi ta pealinnas sporti, õppis ja elas. Siis tuli aga nimistusse juurde põlveoperatsioon ja kõik muu vigastusega seotu, mis viis ta enne viimast gümnaasiumiaastat Tartusse ja sealsesse esindusmeeskonda, kus oli erinevalt Audentesest igapäevaselt käeulatuses füsioterapeut, kes taastumisega tegeleda aitas. Kaibaldi taastumisse uskus Oliver Lüütsepp, kes oli tol hooajal (2015/16) esimest aastat Tartu peatreener.

Stefan Kaibald rünnakul. | Foto: Gertrud Alatare/volley.ee

Ja Tartusse ongi Kaibald jäänud. Nii imelikuna, kui see ka ei kõla, on 23-aastane Kaibald Rait Rikbergi ja Kert Toobali asemel ise omamoodi Tartu meeskonna esiveteran, sest ta alustas klubis tänavu juba oma kuuendat järjestikust hooaega. Rikberg, kes elus muud peale Tartu polegi sisuliselt näinud, jääb selles arvestuses põlvkonna jagu nooremale kolleegile alla, sest tegi 2017. aastal kiirvisiidi Belgia klubisse Menenisse. Kaibald ütleb, et eelkõige tunneb ta end ikkagi hiidlasena, aga natuke tartlast on temasse nende aastatega juba samuti pugenud.

Tänaseks on Kaibald jõudnud Eesti koondisse. Kui olemuselt jätab hiidlane eestlaslikult tagasihoidliku ja meeldiva mulje, siis palliplatsil on ta üha enam oma hea üldmängu kõrval hakanud vastastele ka ebameeldivat rünnakuvõimsust demonstreerima. Võrkpall24 esitas Kaibaldile reedel enne meeskonna hommikust treeningut mõned küsimused.

Stefan, kas hiidlased ja saarlased viskavad 21. sajandil üksteise üle veel palju nalja?

Ma ei ütleks nii. Noorteklassidest mäletan küll, et seda nalja tehti, aga enam pole väga täheldanud.

Seda nalja teevad siis pigem mandrilised, kui mõnd hiidlast ja saarlast näevad ning midagi targemat öelda ei mõista?

Võib-olla jah.

Kas sa oled Saaremaa Võrkpalliklubi tekke järel unistanud, et ka Hiiumaal võiks ühel päeval meistriliigaklubi olla?

Ausalt öeldes ei ole, sest esiteks pole meil Hiiumaal isegi korralikku pallimängusaaligi, kus taolisi mänge pidada. Tõsi, nüüd hakati spordihoonet ehitama.

Markus Uuskari ja Stefan Kaibald on mänginud koos nii noortekoondistes, Tartu klubis kui ka rannaliival, ent täna ollakse erineval pool võrku. Pildil on ka treener Aigor Kaibald. | Foto: erakogu

Aga kui Saaremaa sulle pakkumise teeks, siis kas kaaluksid sinna mängima minemist?

Kindlasti kaaluksin, aga seni pole veel pakkumist tulnud.

Millega sa täna tegeled? Kas sa oled täisprofessionaalne võrkpallur?

Õpin sellest aastast ka Mainori kõrgkoolis finatsjuhtimist.

Kui palju kõrgkooli astumine on su elu muutnud?

Väga ei ole kusjuures. Kuna see on kaugõppe vormis, siis iga kolme nädala tagant olen neljapäevast pühapäevani Tartus koolis. Mõni trenn võib seetõttu vahele jääda, aga mängudel saan käia. Loengud salvestatakse praeguse eriolukorra tõttu niikuinii.

Tuleme nüüd Tartu meeskonna tegemiste juurde. Kuidas sa suhtud kõvasse konkurentsi teiste koondise meeste Albert Hurda ja Märt Tammearuga?

Minu jaoks on see väga positiivne, sest konkurents mulle meeldib. Selle aja jooksul, mil ma olen Tartus mänginud, on olnud ka selliseid aegu, kus konkurentsi pole kohati olnud. Sellistel hetkedel on endal tekkinud vastikult mugav tunne.

Kuidas sa Märdi arengut hindad?

Ta muutub iga aastaga nähtavalt küpsemaks mängijaks. Ja ta on nii noor veel, et läheb ka füüsiliselt kogu aeg paremaks. Märt on tubli poiss.

Aga Alberti arengut?

Ta on minuga natuke sarnane mängija, sest ka tema on teinud põlveoperatsiooni läbi. Huvitav on see, kui kiiresti ta sellest välja tuli. Minul läks kõvasti rohkem aega ja siis hakkasin ka justkui nullist uuesti võrkpalli mängima. Aga kui tema platsile naasis, poleks ta nagu ära olnudki.

Kui palju sind ennast täna pikaaegne põlvemure veel segab?

Eks ta ikka mõjutab mingil määral. Lahti ei saa sellest kunagi. Aga praegu on olnud seis selline, et otseselt treenimist ja mängimist pole põlv seganud. Eesmärk ongi sedasi olukorda hoida.

Kas loobumismõtted ei käinud raskematel perioodidel peast läbi?

Ei käinud, sest võrkpall on olnud mu elus nii kaua aega tähtsal kohal, et sellised mõtted pole pähe mahtunud.

Kuidas sa enda viimaste aastate arengut hindaksid?

Ma arvan, et viimased kaks aastat on areng mingil määral toimunud. Just sellel perioodil, mil Alar (Rikberg) on võistkonnas olnud. Ta oskab juhtida tähelepanu nendele asjadele, mille kallal peaksin vaeva nägema.

Kas Rikbergi puhul võib öelda, et tal on tänu välismaa tippklubides kogetule osadest siinsetest treeneritest lihtsalt rohkem teadmisi?

Jah, nii võib öelda küll. Ta on isegi üllatavalt hästi peatreenerina kohe hakkama saanud. Mõned arvasid võib-olla, et ta on kogu karjääri teine treener ja statistik olnud ning ei suuda meestega vajadusel näiteks karm olla. Aga praegu kogetu põhjal ütlen, et suudab küll.

Stefan Kaibald. | Foto: volley.ee

Kui palju Kert Toobal Tartule juurde on andnud?

Joppenpuhh… Seda ei saa sõnadega kokku võtta. Trennis, riietusruumis, mängul, igal pool… Ta on mängija, kes ongi kapten. Ta oskab nii hästi mängu juhtida, et väljakul ei pruugi arugi saada, et Alex (Saaremaa) on vigastusega eemal ja teda asendab esiliigast tulnud Siim (Päid). Kerdi mängujuhtimisoskus on päris eriline. Ta suudab nii palju ette mõelda asju, et ma ise ei pruugi kõigest aru saadagi.

Tuleme tagasi sinu enda juurde. Spetsialistid on öelnud, et su rünnak on muutunud viimase aasta jooksul varasemast võimsamaks. Kas sa oled seda ka ise täheldanud?

Jaa, see on toimunud ilmselt seepärast, kuna olen saanud regulaarselt trenni teha. Ma pole pidanud tegema enam põlve pärast sisse pikemaid pause.

Milline on su suurim nõrkus?

Ma arvan, et stabiilsus – suutlikkus igas mängus teatud taset hoida.

Aga tugevus?

Viimase mängu põhjal ei saa seda küll öelda, aga ikkagi servi vastuvõtt, ma arvan.

Kas sa oled mõelnud ka välismaale siirdumisele?

Eks ma olen päris pikalt Tartus olnud küll. Mingil hetkel oleks keskkonnamuutust ilmselt vaja.

Ja nüüd tänase mängu juurde. Kas Tartu on täna millegi poolest Saaremaast kehvem?

Võib-olla ainult selles on Saaremaa parem, et neil on pikem ja tugevam pink. Aga ma ei tea, kas nende põhikoosseis on meie omast tugevam. Eks täna paistab. Meil on meeskonnas noored, kes arenevad veel ja mängivad kevadel kindlasti paremini kui praegu.

Kuidas Saaremaad võita võiks?

Me peame serviga riskima ja nad võrgust eemale saama – see on kõige olulisem. Kui nad oma süsteemis saavad mängida, siis on nendega keeruline, sest nad võivad punkte igalt poolt tuua.

Lõpetuseks, kui sa saaksid kellegi Saaremaa meeskonnast tänaseks Tartu ridadesse tuua, siis kelle?

Võtaks kedagi temporündajatest. Näiteks Sauli Sinkkoneni.


Credit24 Meistriliigas on sel nädalavahetusel kümnest võistkonnas mängutules kaheksa klubi, seejuures Jekabpilsil ja Gargždail on kavas kaks kohtumist. Vaba nädalavahetuse teenisid TalTech ja Daugavpils. Juhul kui Jekabpils suudab mõlemad vastased kodus alistada, jätkaksid nad kaotuseta ja püsiksid põhiturniiril esikohakonkurentsis. See, millal meie ja leedukad lätlastega mängida saame, pole aga veel selge. Otsepildis näeb Eesti klubide kodumänge Postimees.ee’st.