Saaremaaga põnevuslahingu pidanud Bigbank Tartu krooniti Credit24 Meistriliiga võitjaks

02.03.19
Bigbank Tartu võidukas meeskond. Foto: Gertrud Alatare

Credit24 Meistriliiga finaal tiitlikaitsja Saaremaa Võrkpalliklubi ja Bigbank Tartu vahel leidis lõpplahenduse alles viienda geimiga. Otsustavas vaatuses oli kindlam Bigbank, võites geimi 19:17 ning kogu kohtumise 3:2 (21:25, 25:22, 25:19, 19:25, 19:17). Tartu meeskond krooniti eelmisel korral ühisliiga võitjaks 2015. aastal.

Otsustav vaatus pakkus täpselt seda, mida finaalilt oodatakse. Bigbank asus viiendat geimi koguni 12:7 juhtima, ent andis edu käest ja mängu lõpp oli tõeline põnevusetendus, kus Saaremaal oli kasutada neli matšpalli. Otsustava punkti pani kohtumisele varem kolme erineva meeskonna ridades liiga võitnud ja kolmel korral kõige väärtuslikumaks mängijaks valitud Hindrek Pulk, kes valiti seegi kord parimaks. Võitjameeskonna jokkeriteks osutusid aga pikalt vigastusepausil olnud Mart Naaber ja Stefan Kaibald.

Bigbanki peatreener Andrei Ojamets kiitis samuti Naabrit ja Kaibaldi. “Täna oli meil kaks jokkerit – Stefan Kaibald ja Mart Naaber. Kaibald mängis praktiliselt eksimatult, lõpus korra eksis. Tänane mängu lõpp oli ulme, aga ise lasime selle mängu selliseks. Ja kes ütles, et kergelt peab midagi tulema! Siis hindad seda võitu ka rohkem ja meeles püsib samuti kauem,” sõnas juhendaja, kes tõdes, et närvilisust oli mõlemal meeskonnal omajagu. “Peaaegu kõik panid algul servi võrku või auti, mõlemal poolel. Ma juba seisin ja naersin selle peale. Saaremaa sai paremini mängus minema ja nad mängisid väga hästi kaitset, meie ei suutnud aga kuidgi liikuma hakata. Neljandas geimis oli Saaermaal juba selg vastu seina ja meil käis kuskil mingi nõks läbi, vastuvõtt oli ju lausa suurepärane, aga ei suutnud realiseerida. Selline see mäng on, iga geim oli nagu uus mäng ja publik sai täie raha eest nautida,” lisas Ojamets.

Neljanda geimi keskel mängu sekkunud Mart Naaber kiitis kogu meeskonna panust. “Emotsioonid on muidugi suured, ma pole ju ise sellises otsustavas mängus tegusid tehes tiitlit võitnud. See oli esimene kord ja on tore küll! Ma tegelikult ei uskunud, et väljakule saan, aga ütlesin neljapäeval peatreenerile, et vajadusel olen valmis aitama. Ega ma siin algul väga pallile pihta ei saanud, aga lõpus juba midagi tuli,” kommenteeris 10 punkti toonud temporündaja. “Kiidan kogu meeskonda, iseennast ka ikka – pole ju pikalt mänginud,” lisas Naaber naerdes.

MVPks valitud Hindrek Pulk tõi 20 punkti, ent raputas endale korralikult tuhka pähe. “Tahtsin selle mängu vist hirmsasti täna ära anda, aga õnneks võistkond võitles nii hästi, müts maha kõigi ees, kõik mängisid suurepäraselt. See MVP tiitel poleks pidanud täna minule minema, oleksin selle Stefanile andnud, tema vedas seda võistkonda täna,” sõnas Pulk 11 punkti toonud Kaibaldi kohta. Mängu otsustava punkti kohta sõnas diagonaalründaja: “Selle ma lihtsalt pidin ära vormistama, seal ei olnud varianti.”

Saaremaa meeskonna juhendaja Urmas Tali sõnas, et vastane suutis leida uued käigud. “Kaibaldi ja Naabri sissetulek tõi Tartule uue hingamise ja muutis mängu käiku. Ise muutusime pärast avageimi kerget üleolekut mentaalselt natuke lohakaks ja kaks järgmist geimi olid rasked. Neljandas murdusid vastased ise, mis andis meile võimaluse,” kommenteeris peatreener ja tunnistas, et viiendast vaatusest on kahju. “Suutsime kaks korda suurest kaotusseisut välja ronida ja nelja matšpalli omada, aga ikka kaotada, muidugi on see valus. Aga finaal on finaal ja selline see sport on,” rääkis Tali.

Tartu resultatiivseim oli 20 punktiga (+2), Hindrek Pulk, Samuel Walker lisas 13 punkti (+4) nagu ka Meelis Kivisild (+8). Bigbanki vastuvõtt oli 59%, rünnak 39%, blokist saadi 14 punkti (Kivisild pani 5 blokki) ja servil löödi 6 ässa ja eksiti 20 pallingul. Saaremaa resultatiivseim oli 22 punkti (+12) toonud Siim Põlluäär, Rauno Tamme lisas 15 silma (+1) ning Harri Palmar 12 (+10). Saaremaa vastuvõtt oli 42%, rünnakuid realiseeriti 40-protsendiliselt, blokist saadi 12 punkti (5 blokki läks Palmari kontosse) ja servilt teeniti 4 punkti (eksiti 12 pallingul).

Finaalturniiri parimad mängijad:

Nurgaründajad: Illia Kovalov (Pärnu VK), Aleksandrs Avdejevs (RTU/Robežsardze)

Libero: Rait Rikberg (Bigbank Tartu)

Temporündajad: Meelis Kivisild (Bigbank Tartu), Harri Palmar (Saaremaa VK)

Sidemängija: Artis Caics (Bigbank Tartu)

Diagonaalründaja: Siim Põlluäär (Saaremaa VK)

MVP: Hindrek Pulk (Bigbank Tartu)

Mängu käik:

Bigbank Tartu algkoosseis: Samuel Walker, Dmitro Šlomin, Hindrek Pulk, Jan Helenius, Kevin Soo, Meelis Kivisild ja libero Rait Rikberg.

Saaremaa VK algkoosseis: Eddie Rivera, Rauno Tamme, Artis Caics, Siim Põlluäär, Harri Palmar, Mihkel Tanila, libero Johan Vahter.

Saarema läks Rivera ässa järel avageimi 10:7 juhtima ning Põlluääre ässa järel oli tiitlikaitsja eduseis juba 13:9 ning Bigbanki loots Andrei Ojamets kutsus mehed mõtlemisajale. Vahe kärises Bigbanki kahjuks veelgi ning Ojamets kasutas taas mõtlemisaega, kui Saaremaa edu oli juba kuuepunktiline (18:12). Saaremaa mängijad ründasid neid Tartusse toetama sõitnud mitmekümnepealise toetajaskonna ees suure enesekindlusega. Geimi lõpus sekkus Walkeri asemel Märt Tammeraru, Stefan Kaibald tuli mängu Heleniuse asemele. Tartu jõudis Pulga pommlöögist veel kolme punkti kaugusele (24:21) ja Urmas Tali kasutas mõtlemisaega. Geim siiski Saaremaale tulemusega 25:21.

Teises geimis jätkas Saaremaa sama koosseisuga, Bigbankil oli tagasi Walker, teise nurgaründaja kohal jätkas Kaibald. Pärast blokipunkti haaras Tartu meeskond teises geimis 6:4 edu, ent õige pea mängiti vahe tasa ning jätkati punkt-punktis. Põlluääre servivea järel oli tablool viik 10:10, ent Saaremaa diagonaalründaja parandas oma eksimuse ja tõi järgmisel rünnakul punkti oma meeskonnale. Tamme rünnakueksimus andis Bigbankile kahepunktilise edu 14:12, ent Saaremaa ei lasknud vahet kahest punktist suuremaks. Pulgale pandi blokk ette ja Saaremaa viigistas seisu 17:17. Taas rebis Bigbank kahega ette (22:20) ning sai Pulga hanitusest esimese geimpalli seisul 24:21. Seda ei realiseeritud, ent teine küll ning geimi võitis Tartu Kaibaldi osavast tegutsemisest 25:22.

Kolmas geim algas tasavägiselt, pakkudes ilusaid rünnakuid mõlemalt poolelt. 7:7 seisult õnnestus Palmari temporünnak ja Saaremaa ühepunktilises eduseisus mindi tehnilisele vaheajale. Palmari serviässast kasvatas tiitlikaitsja edu 13:9-le, ent Walkeri punkti ja Saaremaa praagi järel olid tablool numbrid 14:14. Tartul sekkus mängu pikalt vigastuspausi pidanud Mart Naaber (Soo asemele) ja tegi kohe võrgu kohalt võimsa rünnaku, millele järgnes Põlluääre tehniline praak – 16:15 Tartule. Rünnak Pulgalt ja hanitus Walkerilt ning Tartu sai ette 20:18, Talilt seepeale mõtlemisaeg. Blokipunkt Tartule (22:19) ning taas time-out. Kaibaldi hea servi toel teenis Tartu veel kaks punkti järjest ja sai geimpalli seisul 24:19, mille kohe ka realiseeris, võites geimi 25:19.

Neljas geim algas Bigbanki dikteerimisel, ent Saaremaa jõudis kiirelt 4:4 seisuni ja edasi kulgesid sündmused juba tiitlikaitsja meelt mööda. Rivera asemel oli platsil Helar Jalg. Naabri autirünnaku järel juhtis Saaremaa 8:6 ja õige pea oli Saaremaa edu 12:9, mispeale Ojamets aja maha võttis. Vahe ei tahtnud kuidagi väheneda, Tanila võttis Pulga rünnaku blokiga kinni, viies Saaremaa ette 17:12 ja Pulga asemele sekkus Märt Tammearu. Saaremaal sekkus geimi lõpus Põlluääre asemel Samuel Boehm, kelle punktist juhtis Saaremaa 21:15. Geim kuulus Saaremaale seisuga 25:19. Nii pidi võitja otsustama viies geim.

Viiendas geimis oli Põlluäär tagasi Saaremaa poolel, Bigbankil Pulk. Bigbank läks otsustavat geimi Naabri kahe järjestiku rünnaku järel 6:2 juhtima ning Tali kasutab mõtlemisaega. Põlluäärelt kolm punkti järjest (kaks rünnakul, üks blokis) ja vahe kahanes punktile (6:5), time-out Ojametsalt. Pulk viis oma meeskonna poolte vahetuseks ette 8:7 ning suurendas seejärel vahe 9:7-le. Blokipunkt Tartule juurde ja rahvas Tartu Ülikooli spordihallis hüppas püsti, Talilt time-out. Veel võimas blokk Tartult ja kodumeeskond juhtis 11:7. Taas säras Naaber, seekord rünnakul, viies oma meeskonna ette 12:7. Saaremaa ei andnud alla, jõudes punkti kaugusele (12:11) ning Tanila viigistas temporünnakust 12:12. 13:13 seisult eksis Kaibald rünnakul ning Saaremaa sai matšpalli seisul 14:13. Seda ei realiseeritud. Jätkus punkt-punkti mäng, seisult 15:15 eksis servil Kaibald ja Saaremaal oli taas võimalus mäng endale pöörata 16:15 seisul. Taas oli tablool viik – 16:16, Kivisild eksis seejärel servil ja seis oli 17:16 Saaremaale. Walkeri edukas rünnak viigistas seisu 17:17. Äss Šlominilt ja esimene matšpall tuli Tartule seisul 18:17, mille realiseeris sarnases olukorras varem korduvalt olnud Hindrek Pulk! Geim Tartule 19:17 ja mäng Tartule 3:2.

Pronksimängus läksid vastamisi Pärnu Võrkpalliklubi ja Läti meeskond RTU/Robežsardze ning 3:0 (25:23, 27:25, 25:21) paremuse pani maksma Pärnu. Selle mängu kohta loe pikemalt SIIT.