Balti liiga Final Four: kas Pärnu suudab veelkord üllatada, Bigbank tiitlit kaitsta või läheb tiitel Lätti?

01.03.23
Pärnu VK ja Tartu Bigbanki mäng. Foto: Aivar Kütt/Pärnu VK

4. ja 5. märtsil Tartu Ülikooli spordihoones toimuval meeste Balti liiga finaalturniiril osaleb kaks klubi Eestist ja kaks Lätist. 

Esimeses poolfinaalis lähevad laupäeval kell 16.00 vastamisi tiitlikaitsja Tartu Bigbank ja poolfinaalis kuldse geimiga Selver/TalTechi konkurentsist lülitanud Pärnu Võrkpalliklubi. Mäng on otsepildis nähtav nii Duo 5 kui Postimehe vahendusel. 

Teises poolfinaalis kohtuvad kell 19.00 kaks Läti klubi Daugavpilsi Ülikool/Ezerzeme ja RTU Robežsardze Jurmala. Seda kohtumist näeb Postimehes. 

Tartul on Balti liiga tiitleid kokku neli, Pärnul üks, kumbki Läti klubi pole liigas esikohani küündinud. Eelmisel hooajal alistas Bigbank finaalis 3:0 TalTechi, Pärnu meeskond oli pronksimängus 3:2 üle Leedu klubist Gargzdai Amber-Arlanga.

Põhiturniiril kindlalt esikoha saanud Tartu Bigbanki veerandfinaali mängima ei pidanud ja sai sel ajal treeningutele keskenduda. Põhihooajal viimaseks jäänud Pärnu VK lülitas konkurentsist põhiturniiri teise meeskonna Selver/TalTechi.

Omavahelised mängud põhiturniiril lõppesid kõik Tartu 3:0 võitudega, ent need peeti ilma Hindrek Pulgata, kes veerandfinaalides kaasa tegi. Tegelikult polegi Pärnu Tartu vastu sel hooajal täiskoosseisus mänginud.

Tartu Bigbanki peatreener Alar Rikberg ütleb, et Pulga fenomen ei seisne vaid skoorimises. “Seda on ka Pärnu peatreener Toomas Jasmin ju ise öelnud, et Pulk muudab enda kõrval olevad mängijad paremaks ja see mängib nende viimase aja edus suurt rolli. Eriti mõjub see noorematele meestele, kes kindlasti annavad endast rohkem kui selline mees kõrval on. Ja see muudab Pärnu ohtlikuks,” sõnab Rikberg.

Peatreener rõhutab, et senised omavahelised põhiturniiri mängud ei oma suurt tähendust. “Pärnu ei ole seni tulnud ühtegi kohtumist meie vastu võitma, vaid lihtsalt ära mängima. Seal on olnud erinevad põhjused – kas on olnud neil mingi otsustav mäng tulemas või vigastused. See poolfinaal tuleb kindlasti hoopis teise iseloomu ja kvaliteediga.”

“Finaalturniiri süsteem soosib üllatust, kõik sõltub ühest mängust, rohkem on juhuslikkust ja õnnejumalal on samuti oma roll. Meie oleme saanud rahulikult treenida ja usun, et mängu tähtsusest aru saamisega kellelgi probleeme pole. Pärast viimast põhiturniiri 2:3 kaotust Daugavpilsile pidasime ka tõsisema vestluse ja trennides on nüüd kvaliteet tõusnud,” räägib juhendaja.

Vaadates teisele poolfinaalpaarile, on Rikbergi sõnul Daugavpils liiga meeskondadest oma kvaliteeti kevadeks kõige rohkem tõstnud, ent tema keskendub hetkel vaid Pärnule. “Daugavpilsile kaotasime me viimased kaks mängu (mõlemad 2:3), nad on kõvasti juurde pannud. Aga selles paaris ma hindaks mõlema edasipääsuvõimalusi 50-50. Ent hetkel ma sellele ei mõtle, keskendume ainult Pärnule ja teise vastasega tegeleme laupäeva õhtul ja öötundidel, kui selgub, kes millisele kohale pühapäeval mängib,” lisab Rikberg.

Pärnu Võrkpalliklubi peatreener Toomas Jasmin tunnistas pärast võidetud veerandfinaali, et ei suuda isegi veel uskuda, millega hakkama saadi. Nüüdseks on emotsioonid lahtunud ja peatreener loodab laupäeval kõva lahingu anda.

“Olen taastunud ja hääl on samuti tagasi. Püüan end ka nädalavahetusel emotsionaalsena hoida, sest see aitab meeskonnale kaasa. Kuigi kui ise nii tugevalt mängus sees oled, on pärast tunne nagu oleks elust aasta läinud,” sõnab peatreener. “Ja nii tõesti on, et me pole senistes mängudes Tartuga täie jõuga saanud eri põhjustel mängida. Nüüd on endalgi huvitav näha, kuidas me täiskoosseisus neile vastu saame. Loodan, et see tekitab põnevust ka vaatajatele. Selge see, et Pulk annab palju juurde just mentaalse poole pealt, nii Kaur Erik Kais kui Tony Tammiksaar said kindlasti viimases kohtumises tema olemasolust lisakindlust.”

Jasmin saab kasutada kõiki mehi, ka viimases mängus hüppeliigest vigastanud Kristo-Joosep Petersoni. Kellega ta laupäeval alustab, juhendaja veel ei tea. “Seda vaatan reedeses trennis ja ka laupäeva hommikul meeste nägudelt, kellega alustada,” ütleb Jasmin, kel on Pulga lisandumisega tekkinud nurgaründajate osakonnas lisakäik Kaisi näol.

Põhiturniiril kolmandaks tulnud Daugavpilsi Ülikool/Ezerzeme sai veerandfinaalis jagu Võru Barrus Võrkpalliklubist ja neljandaks tulnud RTU/Robežsardze/Jurmala oli parem Jekabpilsi Lušist.

Läti klubide omavahelistel põhiturniiri mängudel sai RTU kaks 3:2 võitu ja ühe 3:1 võidu, Daugavpils jäi korra peale tulemusega 3:0.

Ajakava:

Poolfinaalid laupäeval, 4. märtsil:
16:00 Bigbank Tartu – Pärnu VK
19:00 Ezerzeme/DU – RTU Robežsardze Jurmala

Medalimängud pühapäeval, 5. märtsil:
14:00 3.-4. koha mäng
17:00 Finaal

Pileteid saab osta Piletikeskusest: https://piletikeskus.ee/et/series/balti-liiga-final-four